Ha tartósak lesznek az idei évi szőlőárak, akkor jelentős szőlőkivágás fog történni a következő években és szőlősgazdák ezreinek kell új megélhetés után nézni! A szőlőkivágások miatt, a termelés közvetett adóvonzatainak elmaradásából jelentős lesz a központi bevételkiesés is. Javaslataim feltételezik, hogy a termelők közül sokan hajlandók áldozatot hozni, ami azt jelentené, hogy bort készítenek a megtermelt szőlőjükből, mint ahogy azt néhány éve én is teszem.
Javaslataim:
1 . Az elöregedett szőlőültetvényekre, valamint azoknak a gazdáknak, akik nem tudnak bort készíteni támogatást kell biztosítani a szőlőterület végleges kivágására!
2. Termelői borkimérést az ország bármely településén lehessen nyitni.
3. A termelői borkimérésben is lehessen alkalmi munkavállalót foglalkoztatni.
4. A termelői borkimérésekre alkalmas üzlethelyiségek megvásárlására és felújítására írjon ki a Kormány, kedvező pályázatokat. A pályázatok megírásában is kapjanak a termelők segítséget.
Indoklás:
Az 1-es ponthoz: Amennyiben valóban csökkent a borfogyasztás és az értékesítési lehetőség, akkor segíteni kell a termelést befejező termelőket, valamint azokat, akik nem tudják a borkészítést megoldani.
A 2-es ponthoz: Jelenleg a - termeléstől - egy bizonyos távolságon belül és Budapesten lehet termelői borkimérést nyitni, holott pont a bortermelő helyektől távol volna rá nagyobb igény.
A 3-as ponthoz: A szőlő és bortermelő jelenleg csak saját maga illetve a családtagok segítségével árulhatja a borát. Aki termel nincs ideje az üzlethelyiségben árulni, ezért célszerű lenne engedélyezni, hogy alkalmazottal oldja meg.
A 4-es ponthoz: A jelenlegi szőlőárak nem teszik lehetővé, hogy megfelelő színvonalú és magas higiéniai követelményeknek megfelelő üzlethelyiséget tudjon a termelő beállítani, ezért szükséges a támogatás.
Várható hatás:
Néhány év alatt országos termelői borértékesítő hálózat jönne létre ellenőrizhető körülmények között, a színvonalas kézműves minőségű borok eladására. A termelők jövedelme nőne, a fogyasztók a verseny következtében egyre jobb minőségű borokat vásárolhatnának elfogadható áron. A jelentős értéket képviselő szőlős birtokok megmaradhatnának. Az állam sem veszítene, mert ugyan kiesne a bor Áfa bevétele ezen a csatornán, viszont kompenzációs visszatérítés sem történne. Szerintem ez az intézkedés csomag segítene, de ha másnak van jobb javaslata tegye közzé!
Zsikla Győző
szőlőtermelő, borász